توسعه مدل مفهومی زیر ساخت داده های مکانی برای مدیریت بحران

نخستین بار در دنیا در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی صورت گرفت

توسعه مدل مفهومی زیر ساخت داده های مکانی برای مدیریت بحران .

 

منبع خبر: خبرگزاری مهر

      مدل مفهومی زیرساخت داده های مکانی (SDI) و نرم افزار (GIS) تحت وب (Web-based  GIS)  برای تسهیل بحران توسط دکتر علی منصوریان نخستین دانش آموخته دکتری دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی طراحی شد.

به گزارش سرویس حوزه و دانشگاه "مهر" علی منصوریان در این زمینه گفت: در این کار تحقیقاتی یک مدل مفهومی زیر ساخت داده مکانی (SDI) و یک سیستم اطلاعات جغرافیایی تحت وب (Web-based GIS) برای مدیریت بحران توسعه داده شد. زیر ساخت داده های مکانی فعالیتی جدید در دنیا در خصوص مدیریت داده های مکانی از طریق مشارکت و همکاری سازمان ها است و GIS تحت وب به عنوان یک سیستم حامی تصمیم گیری برای مدیریت بحران و همچنین ابزار مدیریت و تبادل داده های مکانی ایجاد شده است.

  
وی با اشاره به نوین بودن ایده، مدل و خروجی های این کار در دنیا، افزود: این تحقیق برای نخستین بار در مقطع دکتری در کشور در زمینه زیر ساخت داده های مکانی انجام شده و نظر مثبت ستاد حوادث غیر مترقبه کشور و ستاد مدیریت بحران شهر تهران را در خصوص نتایج کار و تاثیر آن در ارتقا کیفیت مدیریت بحران به خود جلب کرده است. این محقق تصریح کرد: جهت تست مدل و سیستم توسعه داده شده، با همکاری ستاد حوادث مترقبه کشور و ستاد مدیریت بحران شهر تهران، یک مانور پاسخگویی به زلزله در تهران برگزار شد که نتایج مانور نشان دهنده آن بود که استفاده از SDI و GIS تحت وب، به طور قابل توجهی کیفیت تصمیم گیری و هماهنگی بین سازمان ها را بهبود می بخشد و مدت زمان پاسخگویی را حداقل 40 درصد کاهش می دهد.

  
وی در مورد کاربرد این مدل افزود: از آن جا که بیش از 80 درصد اطلاعات مورد نیاز مدیریت بحران به مکان و موقعیت خاص بر روی زمین مربوط می شوند، لذا وجود، در دسترس بودن و استفاده از داده های مکانی برای مدیریت بحران امری ضروری است، به طوری که بدون داده های مکانی امکان مدیریت بهینه بحران وجود ندارد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد